
W cieniu Łyśca – tajemnicze Świętokrzyskie (romańskie świątynie, zamek biskupów, hutnicy i święta góra)
CENA
Cena zawiera
- całkowity koszt realizacji programu (przejazd autokarem lub busem klasy turystycznej)
- opiekę pilota i przewodnika
- ubezpieczenie NNW do kwoty 10 000 PLN
- podatek VAT – marża
Cena nie zawiera
- ofiar w odwiedzanych świątyniach (15 zł/uczestnik),
- biletów wstępu do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego: 24 zł (bilet normalny) /15 zł (bilet ulgowy) w Nowej Słupii
- ewentualnych kosztów obiadu: około 45 zł/osoba
Ruszamy w świętokrzyskie mniej znane! Na naszym szlaku czekają na nas romańskie świątynie i zamek biskupów krakowskich. Poznamy historię pradziejowego ośrodka hutniczego, który wyrósł u stóp Łyśca przed dwoma tysiącami lat. Wejdziemy też na Górę Witosławską, gdzie spróbujemy rozwiązać zagadkę „świętych” Gór Słowian.
PROGRAM:
- Zbiórka uczestników 12.02.2023 roku (niedziela) o godzinie 6.10 na pl. Bankowym, w pobliżu pomnika Słowackiego. O godzinie 6.15 wyjazd. Planowany powrót około godziny 20.30.
TARCZEK – współcześnie to mała wieś leżąca kilka kilometrów na wschód od Bodzentyna. Jednak w przeszłości to była pierwsza lokacja miasta biskupiego, które w wyniku różnych czynników, w kolejnych wiekach relokowano na bardziej dogodne pod względem obronnym i handlowym wzgórze w Bodzentynie. Próżno szukać wielu śladów po dawnej protomiejskiej przeszłości miejscowości, jednak szczęśliwie do naszych czasów dotrwał wspaniały romański kościół pw. św. Idziego, fundacji biskupa Iwo Odrowąża. Trzynastowieczny kościół w Tarczku należy do grona najważniejszych przykładów romańskiej architektury sakralnej w Małopolsce, spośród których wyróżnia się zachowaniem, w znacznej mierze, pierwotnych form architektonicznych. Dużą wartość artystyczną posiada także główny ołtarz świątyni – późnogotycki tryptyk z około 1530 roku z przedstawieniem Chrystusa ukazującego się Marii po zmartwychwstaniu.
BODZENTYN – senne, małe miasteczko położone na północnych stokach Gór Świętokrzyskich. Dawna posiadłość biskupów krakowskich. Sama osada została przeniesiona tutaj w XIV wieku z pobliskiego Tarczku. W mieście czekają na nas relikty jego dawnej świetności, takie jak ruiny zamku biskupiego (niegdyś potężna murowana siedziba biskupia, dziś malownicza ruina), relikty murów miejskich, kolegiata pw. NMP i św. Stanisława (powstała w fundacji potężnego biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, wewnątrz arcyciekawe przykłady sztuki gotyckiej), dawny kościół przyszpitalny pw. św. Ducha.
NOWA SŁUPIA – osada, stanowiąca pierwotnie uposażenie, osiadłych na górującym nad miastem Świętym Krzyżu, benedyktynów. W miasteczku zobaczymy m.in. renesansowy Dom Opata, Figurę Pielgrzyma, odwiedzimy też Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.
Dla chętnych obiad, płatny dodatkowo 45 zł/uczestnik.
GÓRA WITOSŁAWSKA – wędrując na górę, opowiemy o pochodzeniu nazwy wzniesienia. Góra Witosławska jest traktowana jako jeden z domniemanych ośrodków kultu przedchrześcijańskiego w okresie wczesnego średniowiecza. To tu przeniosły się ze Świętego Krzyża opisywane przez kroniki ludowe huczne zabawy w Zielone Świątki. Na szlaku odwiedzimy m.in. drewnianą kaplicę p.w. Zesłania Ducha Świętego.
GRZEGORZOWICE (Kościół św. Jana Chrzciciela z rotundą w Grzegorzowicach) – średniowieczna rotunda w Grzegorzowicach niegdyś datowana była na koniec XI wieku, jednak nowsze badania przesunęły okres jej budowy na drugą połowę XIII, a nawet na początek XIV wieku. W najstarszej znanej wzmiance źródłowej z lat 1350-1351, zawartej w spisie dziesięciny papieskiej, rotunda określona została jako „ecclesia nova”, stąd przypuszczenie, iż powstała niedługo przed tą datą. Według kronikarza Jana Długosza fundatorem kościoła był Nawój herbu Topór.
Około godziny 20.30 planowany powrót do Warszawy.
WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB.
INFORMACJE DODATKOWE
Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
Podawane przy rejestracji dane prztewarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.