Dwory i pałace Mazowsza cz.1 (Zamoyscy, zły szeląg, drewniany spichlerz, Abakany i książę obojgu Sycylii)

27.05.2023
150 PLN/os.

CENA

150 PLN/os.

Cena zawiera

  • Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
  • Opiekę pilota i przewodnika na całej trasie
  • Ubezpieczenia NNW (Signal Iduna)
  • Opłaty drogowe

Cena nie zawiera

  • wydatków własnych uczestników
150 PLN/os.

Zapraszamy na pierwszą mikrowyprawę szlakiem dworów i pałaców południowo-wschodniego Mazowsza. Naszą wędrówkę rozpoczniemy od  pałacu rodziny Zamoyskich w Starej Wsi, a zakończymy pałacem Zamoyskich w Podzamczu. Na naszym szlaku czekają nas historie szeptane przez mury dworów i pałaców. Na szlaku usłyszymy o dziedzictwie przyrodniczym i historycznym dawnej Puszczy Osieckiej, opowiemy o geniuszu Tytusa Liwiusza Burattiniego, słynnej operowej śpiewaczce, jaką była Anna Staniukiewicz, zobaczymy najstarszy zachowany spichlerz dworski, poznamy krainę lat szczęśliwych prof. Magdaleny Abakanowicz. Dzień zakończymy ogniskiem na wysokiej skarpie parku krajobrazowego rodziny Zamoyskich w Podzamczu.

 

PROGRAM:

  • Zbiórka uczestników w sobotę, 27 maja 2023 r., o godzinie 9.10, na parkingu przed pomnikiem Juliusza Słowackiego na Placu Bankowym w Warszawie. Planowany powrót około godziny 21.00.
  • OTWOCK WIELKI – nad dawnym starorzeczem Wisły prześledzimy historię pałacu należącego dawniej m.in. do Bielińskich czy Kurtzów, a w końcu, w czasach PRL funkcjonującego jako pilnie strzeżony obiekt MSWiA, gdzie internowano Lecha Wałęsę. Dziś pałac jest filią Muzeum Narodowego w Warszawie. Dla chętnych wejście do pałacu (wymagane wykupienie biletu).
  • SOBIENIE BISKUPIE  – z zewnątrz obejrzymy dawny pałac rodziny Jezierskich, dziś przemianowany na nowoczesny obiekt hotelowy.
  • ŁUCZNICA  – urokliwa miejscowość otoczona lasami (pozostałości dawnej Puszczy Osieckiej). Poznamy postacie kilku właścicieli dóbr osieckich, do których należała wieś, m.in. Tytusa Liwiusza Burattiniego czy księcia Józefa Poniatowskiego. Poznamy również historię dawnej Puszczy Osieckiej – opowiemy Wam co z puszczy zostało w puszczy!
  • MIĘTNE – w otoczeniu parku krajobrazowego przedstawimy historię dawnej wsi królewskiej oraz dworu i folwarku należącego do płk. Michała Staniukowicza i Anny Staniukowicz (znanej śpiewaczki operowej w I połowie XIX wieku). Przed dworkiem opowiemy również o strajku młodzieży ze szkoły rolniczej w 1983 roku, który relacjonowany był przez stacje telewizyjne w wolnej Europie.
  • GÓRZNO – idąc kasztanową aleją dojazdową dotrzemy do dawnego założenia dworskiego, gdzie zobaczymy z bliska m.in. spichlerz dworski z przełomu XVII i XVIII wieku. To unikalny na Mazowszu przykład drewnianej architektury folwarcznej.
  • CHOTYNIA – kolejnym miejscem będzie piękny klasycystyczny dwór wzniesiony na początku XIX wieku, obecnie pełniący funkcję hotelu i restauracji. Przejdziemy też przed murową kapliczkę przy rozstajnych drogach.
  • GOŃCZYCE – w otoczeniu starodrzewu poznamy historię murowanego dworu należącego m.in. do rodziny Grabowskich.
  • KRĘPA – na skraju rezerwatu przyrody, wśród olsu i topoli wsłuchamy się w ostatnie akty bitwy pod Maciejowicami i okoliczności ranienia Tadeusza Kościuszki. Wśród pozostałości parku krajobrazowego poznamy historię dworu rodziny Zamoyskich, który w końcu XIX wieku wyróżniał się m.in. posiadaniem szaf wnękowych. Tu opowiemy o młodości Magdaleny Abakanowicz, która szczęśliwe letnie dni spędzała przed wybuchem wojny właśnie w Krępie.
  • PODZAMCZE – na końcu naszej wędrówki nasze kroki skierujemy do dawnego założenia parkowo-pałacowego rodziny Zamoyskich. Tu zobaczymy m.in. oficynę pałacową, pałac z początku XIX wieku, którego przebudowa wchłonęła murowany obiekt obronny z XVII wieku. Czeka nas też dawna lodownia z XVII wieku, budynek tzw. baszty oraz tzw. podkowa. Wszystkie wspomniane budowle są wraz z byłym parkiem okruchami świetności dóbr maciejowickich należących od końca XVIII wieku do roku 1944 do rodziny Zamoyskich. Opowiemy tu o dwóch bitwach, które rozegrały się w Podzamczu w 1794 i w 1915 roku, wielkich szkółkach drzew i krzewów ozdobnych oraz księciu obojgu Sycylii, który urodził się w Podzamczu.
  • Na zakończenie ognisko. Prosimy o zabranie prowiantu we własnym zakresie, my zapewniamy ogień, kije do pieczenia, tacki, widelce i dworskie nalewki.  

 

 

 

Wyjazd poprowadzi Adrian Pogorzelski

UWAGA! Wyjazd zostanie zorganizowany przy grupie minimum 25 uczestników.

INFORMACJE DODATKOWE

  • Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
  • Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
  • Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
  • Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.