CENA
Cena zawiera
- Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
- Opiekę pilota
- Ubezpieczenia NNW (Signal Iduna)
- Opłaty drogowe
Cena nie zawiera
- Kosztów wstępu do Muzeum Południowego Podlasia oraz ofiar w świątyniach – 15 zł/osoba (płatne obligatoryjnie w dniu wyjazdu)
Zapraszamy Was na zimową mikrowyprawę na dawne (i obecne) pogranicze. Na naszej drodze spotkamy Radziwiłłów na Białej Książęcej. Wśród przedstawicieli tego rodu w rzeczywistości końca czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie brakowało „oryginałów”. W muzeum regionalnym czeka nas spotkanie z mistyką ikony! Drugą część dnia spędzimy w Leśnej i Ciciborze. Tam poznamy historię cudownego wizerunku Matki Bożej Leśnieńskiej i dramatyczne okoliczności zniesienia postanowień Unii Brzeskiej w obszarze Królestwa Polskiego.
PROGRAM:
- Zbiórka uczestników w dniu 14.01.2024 roku (w niedzielę) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (parking przed kinem „Kinoteka”). Wyruszamy o godzinie 7.05 w kierunku Białej Podlaskiej. Planowane zakończenie w miejscu zbiórki około godziny 20.00.
- BIAŁA PODLASKA – zwana dawniej Białą Radziwiłłowską, to prywatne miasto rodu Radziwiłłów położone na dawnej granicy Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tu opowiemy wam o tym niezwykłym rodzie magnackim herbu „Trzy Trąby”. Naszą opowieść zaczniemy od neofity, jakim był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł, zwany Sierotką, który był jednym z pierwszych łowców mumii w historii polskich podróży nad Nil. Skończymy zaś na osobie dziwaka i sadysty, jakim był Hieronim Florian! W czasie wędrówki po założeniu dawnego palazzo in fortezza dowiecie się, jak wyglądał pałac. Opowiemy Wam też o słynnym „monstruarium” czy legendarnych „wojnach sławacińskich”.
- MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA – w dawnej wieży, strzegącej założenia obronnego odwiedzimy ekspozycję muzealną w zupełnie nowej aranżacji. Tu prześledzimy historię miasta nad Krzną od średniowiecza, gdzie rzeka wyznaczała granicę, po czas międzywojnia i słynnych zakładów lotniczych. Szczególną uwagę skupimy na wystawie „IKONA – ŚWIĘTA TAJEMNICA”. W zbiorach Muzeum znajduje się blisko 1700 ikon, co stanowi jeden z najliczniejszych zbiorów ikon w Polsce!!! Południowe Podlasie to teren ponad 1000-letniej granicy, gdzie przenikała się ze sobą kultura wschodu i zachodu. Pierwszymi wznoszonymi świątyniami były cerkwie, które po Uunii, której oficjalne zawarcie miało miejsce w nieodległym Brześciu, stały się świątyniami unickimi. Po kasacie unii w latach 70. XIX w. w wyniku działań caratu zostały przemianowane na cerkwie podległe pod Patriarchat Moskiewski. Niejedna świątynia stała się świadkiem walk unitów z władzami carskimi. Niezależnie od wielkich wydarzeń historycznych w domach od wieków w „Świętym Koncie” wisiała strażniczka, dekorowana ręczniczkiem ikona, o której opowiemy w czasie zwiedzania muzeum.
- OBIAD (dla chętnych, płatny dodatkowo 45 zł/uczestnik).
- LEŚNA PODLASKA – często porównywana jest do „Podlaskiej Częstochowy”. Tu odwiedzimy sanktuarium maryjne z cudownym obrazem „Matki Bożej Leśnieńskiej”. Jak mówi legenda, w roku zwycięskiej bitwy nad Osmanami pod Wiedniem dwaj pastuszkowie ujrzeli na drzewie obraz Matki Bożej, od której biło cudowne światło. Jak mówi tradycja, dopiero podskarbiemu Zabłockiemu z Bordziłówki udało się zdjąć z drzew cudowny wizerunek, który na początku przechowywano we dworze, a z czasem przeniesiono do wzniesionej drewnianej świątyni w Wałach Leśniańskich. W czasie zwiedzania opowiemy Wam, dlaczego dzisiejsza Leśna nazywana była „Wałami Leśniańskimi”, o cudownej kamiennej płaskorzeźbie wykonanej przez ludowego artystę oraz niezwykłej historii jej ukrycia w Łomży w czasie carskich represji po powstaniu roku 1863, historii prawosławnego klasztoru, którego historia w Leśnej skończyła się w czasie bieżeństwa w 1915 roku.
- CICIBÓR DUŻY – tu odwiedzimy wzniesioną w początku drugiej połowy XVII dawną unicką cerkiew (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny miejscowej parafii). We wnętrzu świątyni opowiemy historię księdza Jana Starkiewicza, który aresztowany przez władze carskie, zginął w więzieniu w Siedlcach. Tu przeniesiemy się do dramatycznej dla unitów rzeczywistości drugiej połowy XIX, o której pisał noblista Stanisław Reymont w „Reportażach z Ziemi Chełmskiej”, o walce o dusze narodzone, o ciała zmarłych i o tzw. „ślubach krakowskich”.
Wyjazd poprowadzi Adrian Pogorzelski.
UWAGA! Wyjazd zostanie zorganizowany przy grupie minimum 25 uczestników.
INFORMACJE DODATKOWE
- Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
- Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
- Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
- Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.