Chłopi (Lipce Reymontowskie – Łowicz – Bolimów)

13.01.2024
160 PLN/os.

CENA

160 PLN/os.

Cena zawiera

  • Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
  • Opiekę pilota na całej trasie
  • Ubezpieczenia NNW (Signal Iduna)
  • Opłaty drogowe i parkingowe

Cena nie zawiera

  • biletów wstępu do Muzeum Reymonta, warsztatu garncarskiego oraz zwyczajowych ofiar w świątyniach – 30 zł/osoba (płatne obligatoryjnie pilotowi w dniu wyjazdu)
160 PLN/os.

Zapraszamy Was na zimową mikro wyprawę w poszukiwaniu źródeł reymontowskich natchnień. Nasz dzień zaczniemy od Lipców, zwanych od 1983 Reymontowskim. Tu mieszkał i pracował na Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, Władysław Stanisław Remont. To sceny z życia Lipców i okolicznych wiosek stały się natchnieniem dla Reymonta. Dalej odwiedzimy Łowicz, który słynie z pasiaków i ludowych tradycji. Na końcu czeka nas wizyta w słynnej garncarni rodziny Konopczyńskich!

 

 

PROGRAM:

  • Zbiórka uczestników w dniu 13.01.2024 roku (w sobotę) o godzinie 7.30, na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (parking przed kinem „Kinoteka”). Wyruszamy o godzinie 7.40 w kierunku Lipców Reymontowskich. Planowane zakończenie w miejscu zbiórki około godziny 19.00.
  • LIPCE REYMONTOWSKIE  – to tu w latach 80. XIX  wieku mieszkał i pracował, jako pomocnik dróżnika, Władysław Stanisława Reymont. Pobyt Reymonta w Lipcach i podróże po terenach Księstwa Łowickiego dały mu niezwykła okazję do obserwacji codzienności polskiej wsi w przestrzeni końca XIX wieku. Nadzorując prace remontowe przy kolei często pojawiał się i spał w okolicznych wsiach, gdzie niczym antropolog obserwował życie, które toczyło się zgodnie z odwiecznym porządkiem czterech pór roku. Reymont dostrzegał pod płaszczem sielankowości, barwnych strojów i tradycji, brutalność życia na wsi. W czasie zwiedzania Lipców zobaczymy m.in. dom dróżnika, w którym mieszkał Władysław Reymont oraz grób Macieja Boryny!
  • MUZEUM WŁADYSŁAWA REYMONTA – w reymontowskiej wsi odwiedzimy muzeum, które mieści się w budynkach dawnej manufaktury tkackiej rodziny Winklów. Dzięki etnograficznym zbiorom będziemy mogli dotknąć rzeczywistości dnia codziennego wsi na jakiej mieszkał przyszły noblista. Nie zapomnimy o wątkach biograficznych autora Chłopów. Opowiemy historię, jak rolnicy zapisali sobie w pamięci imię Stanisława Władysława, skupiając się zwłaszcza na zdarzeniach związanych z wypadkiem kolejowym, oszustwie, które popełnił Reymont, a także prawniku, który zdobył imponujące odszkodowanie. To właśnie ono umożliwiło pisarzowi bezproblemowe zniszczenie pierwotnego manuskryptu „Chłopów” i rozpoczęcie od nowa tworzenia…
  • ŁOWICZ  – dawna kasztelania, miasto arcybiskupów gnieźnieńskich, dawna stolica Księstwa Łowickiego. W czasie zwiedzania miasta zobaczymy m.in. trójkątny rynek, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, tzw. kamienicę Napoleona, Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, zwaną „mazowieckim Wawelem”. Tu opowiemy Wam m.in. o słynnych procesjach z okazji Niedzieli Palmowej czy Bożego Ciała. Będąc w Łowiczu usłyszycie także o ludowych tradycjach karnawałowych! Zabawy które miały magiczny charakter zaklinania obfitości i budzenia ziemi!
  • OBIAD (dla chętnych, płatny dodatkowo 40 zł/uczestnik)
  • BOLIMÓW – WARSZTAT GARNCARSKI RODZINY KONOPCZYŃSKICH – tu opowiemy Wam o bitwie nad Rawką i Bzurą, która miała miejsce na przestrzeni roku 1914 i 1915. Przedstawimy okoliczności użycia po raz pierwszy w na froncie wschodnim gazów bojowych przez armię niemiecką. We wsi zobaczymy m.in. gong przeciwpożarowy wykonany z butli po gazie bojowym. Odwiedzimy również warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich, gdzie czeka nas opowieść o glinie, kole i akcie stworzenia i ludowych podaniach o historii Bolimowa i okolic.

 

 

Wyjazd poprowadzi Adrian Pogorzelski

 

 

UWAGA! Wyjazd zostanie zorganizowany przy grupie minimum 25 uczestników.

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

  • Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
  • Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
  • Klient po rezerwacji miejsca na wycieczkę powinien dokonać wpłaty w terminie do 72h.
  • Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej. Dane zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
  • Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.