
Święto Jordanu w Drohiczynie (wschodnia liturgia, zaguby i skarby muzeum)
CENA
Cena zawiera
- Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
- Opiekę pilota
- Ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna)
- Opłaty drogowe i parkingowe
Cena nie zawiera
- biletów wstępu do Muzeum Diecezjalnego – 15 zł/osoba
- ewentualnych kosztów obiadu – 50 zł/ osoba
Zapraszamy was na mikro wyprawę na Święto Jordanu do Drohiczyna. Tu w czasie liturgii doświadczymy piękna języka cerkiewno – słowiańskiego i weźmiemy udział w procesji wędrującej nad Bug, gdzie tradycyjnie święcona jest woda przez trzykrotne zanurzenie krzyża. Dalej czekać na nas będzie spotkanie z lokalną kuchnią. Spróbujemy zagubów! Odwiedzimy Muzeum Diecezjalne i zobaczymy zaskakujące i unikalne eksponaty. Czeka nas również spacer po najważniejszych zabytkach, drugiego pod względem chronologicznym miasta koronacyjnego w Polsce! Tu od wieków spotykały się kultury wschodu i zachodu!
PROGRAM:
- Zbiórka uczestników 19.01.2024 roku (w piątek) o godzinie 6.15 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Wyruszamy o godzinie 6.20 w kierunku Drohiczyna. Planowane zakończenie na parkingu przed PKiN około godziny 19.00.
- DROHICZYN – to miasto malowniczo położone na wysokiej, wschodniej skarpie Bugu. Przed wiekami był potężnym ośrodkiem na granicy Polski i Rusi, a później Mazowsza i Litwy. Miasto odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron świata. Niszczone najazdami Jaćwingów, Tatarów, a nawet Krzyżaków, podnosiło się ze zgliszczy. Jest jednym z miast koronacyjnych na terenie obecnej Polski. Tu w 1254 roku z rąk legata papieskiego koronę przyjął książę Daniel Halicki. Tu znajdowała się jedna z siedzib powstałego na ziemiach polskich zakonu rycerskiego Braci Dobrzyńskich. Tu mieściła się historyczna stolica woj. podlaskiego.
- ŚWIĘTO JORDANU – udział w uroczystościach święta Jordanu w parafii pw. Mikołaja Cudotwórcy. Święto to, obchodzimy na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan. Święto epifanii jest jednym z najważniejszych stałych świąt w porządku rocznym. Po zakończeniu liturgii w cerkwi wyruszymy wspólnie z procesją nad Bug, gdzie przez trzykrotne zanurzenie krzyża w wodzie dokonane zostanie poświęcenie wody, która w tradycji ludowej ma moc szczególną. Opowiemy Wam o tym w Drohiczynie.
- OBIAD – z przysmakiem kuchni nadbużańskiej, słynnymi zagubami i gawędą o podlaskim gotowaniu. (dla chętnych, płatny dodatkowo 50 zł/uczestnik)
- MUZEUM DIECEJALNE W DROHICZYNIE – ta placówka muzealna jest wyjątkowa. W swoich zbiorach posiada zabytki, których nie zobaczymy w Warszawie ani w Krakowie. Wśród bezcennych muzealiów zobaczymy m.in. akt chrztu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten zabytek doprowadzi nas aż do Wołkowyska. A także kolekcja ornatów wykonanych z pasów kontuszowych, czy kielich mszalny z duszą, która sprawiała że wino w jego wnętrzu nie zamarzało w czasie liturgii!
- SPACER Z PRZEWODNIKIEM – odwiedzimy m.in. cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Górę Zamkową, katedrę, Kościół Benedyktynek, dawny kościół oj. Franciszkanów. Opowiemy Wam o ponad tysiącletniej historii Drohiczyna.
Wyjazd poprowadzi Adrian Pogorzelski
UWAGA! Wyjazd zostanie zorganizowany przy grupie minimum 25 uczestników.
INFORMACJE DODATKOWE
- Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
- Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
- Klient po rezerwacji miejsca na wycieczkę powinien dokonać wpłaty w terminie do 72h.
- Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej. Dane zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej jedynie dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
- Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarzamy Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.