CENA
Cena zawiera
- Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
- Opiekę pilota/przewodnika na trasie wyjazdu
- organizację ogniska (ogień, kije do pieczenia, itp.)
- Ubezpieczenia NNW (Signal Iduna)
- Opłaty drogowe i parkingowe
Cena nie zawiera
- wydatków własnych uczestników
- prowiantu na ognisko
Brak wolnych miejsc
Zapraszamy na mikro wyprawę do Puszczy Kampinoskiej w poszukiwaniu wilczych tropów. W czasie naszej wędrówki poznamy okoliczności powrotu wilka do Kampinoskiego Parku Narodowego. Nauczymy się rozróżniać tropy wilka od psich tropów. Poznamy cechy charakterystyczne wilczych odchodów (które wilkom służą m.in. do oznaczania terytorium). Czeka nas opowieść o „codzienności” wilka w puszczy. Opowiemy o znaczeniu wilka w ekosystemie oraz o tym czy wilka trzeba się bać? Ponadto czeka nas spora dawka ciekawych informacji o wierzeniach związanych z wilkiem w kulturze ludowej! Na zakończenie czeka nas też przerwa na ognisko (prowianty zabieramy we własnym zakresie, my zapewniamy ogień, kije do pieczenia, i coś „rozgrzewającego” do ogniska tj. „Wilczą Nalewkę” ).
PROGRAM:
- Zbiórka uczestników w dniu 22.02.2025 (sobota) o godzinie 7.30 na parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki Warszawie, naprzeciwko Kinoteki. O godzinie 7.35 wyjazd w kierunku Sochaczewa. Planowany powrót do Warszawy około godziny 18.30/19.00.
- Wilki nas fascynują, przyrodniczo, kulturowo! Czasem utożsamiany z siłą, niezależnością i wolnością, czasem z siłami demonicznymi. Obraz wilka w mitologiach i kulturze obecny jest od zawsze. Miał mieć swój udział w Ragnaroku, był negatywnym bohaterem Czerwonego Kapturka, przyczynił się do powstania Imperium Rzymskiego. Wilki narobiły też sporego zamieszania w Akademii Pana Kleksa. Kultura masowa motyw wilka wykorzystuje nader często. A jak to jest realnie i w Polsce? Wilk dobrej prasy na ogół nie ma – polowania na wilka rozpoczęły się w średniowieczu i na przestrzeni wieków jego populację przetrzebiono, doprowadzając niemal na skraj wyginięcia. W powojennej Polsce za zabicie wilka można było całkiem nieźle zarobić – polowano na nie z bronią. Powszechne było również podrzucanie trutek. Eksterminacja wilka była tak skuteczna, że na przestrzeni lat 1955 – 1973 jego populacja zmniejszyła się do 100 osobników. Na szczęście teraz mamy tendencję odwrotną. Dostrzegliśmy niebagatelne znaczenie wilka w ekosystemie i staramy się go chronić – od 2001 wilk w Polsce znajduje się pod ochroną ścisłą (w 2001 populacja wilka w Polsce wynosiła około 500 sztuk, w 2019 r. było to już około 2 tys. osobników).
- Trasa: Wilcze Tułowskie – Famułki Królewskie – Krzywa Góra – Dąb Kobendzy – Rzepowa Góra – Granica. Dystans: około 20 km.
- Wyjazd w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy około godziny 17.00.
Spacer poprowadzą:
- Maciej Szajowski (pracownik, kierownik Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego, filozof przyrody, fotograf, autor strony na FB „Kampinoskiej Krajobrazy)
- i Adrian Pogorzelski (o wilku w kulturze ludowej).
UWAGA: Wyjazd zostanie zorganizowany przy grupie minimum 25 uczestników.
INFORMACJE DODATKOWE
- Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
- Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
- Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
- Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.