CENA
Cena zawiera
- Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
- Opiekę pilota i przewodnika na całej trasie wyjazdu
- Ubezpieczenia NNW (Signal Iduna)
- Opłaty drogowe i parkingowe
- Zestawy słuchawkowe TourGuide
- Podatek VAT, marża
- obowiązkową składkę na TFG, TFP
- zakwaterowanie w hotelu Polonia w Rzeszowie w pokojach 2- i 3-osobowych
- wyżywienie zgodnie z programem – 1x śniadanie, 1x obiadkolacja
Cena nie zawiera
- biletów wstępu do odwiedzanych obiektów: skansen w Kolbuszowej, parku historycznego w Bliźnie, Muzeum Rodziny Ulmów, synagogi w Łańcucie, zamku w Łańcucie oraz ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej – bilety normalne: 112 zł/osoba, bilety ulgowe: 80 zł/osoba (stan na 6 marca 2025)
- wydatków własnych uczestników
- ew. kosztów obiadu (szczegóły podamy na kilka dni przed wyjazdem)
Z czym kojarzy się nam Rzeszów? Większości pewnie na myśl przyjdzie od razu specyficzny pomnik Czynu Rewolucyjnego w pewnym kształcie… A Rzeszowszczyzna? Bądźmy szczerzy – pewnie wielu nam z niczym… Region konsekwentnie pomijany po drodze w bardziej atrakcyjne rejony województwa podkarpackiego. Postaramy się go więc dla Was odkryć i pokazać co ciekawego do zaoferowania ma, nie tle sam Rzeszów, ale także jego kompletnie nieznane najczęściej okolice. Jeśli jesteście ich ciekawi i chcecie uzupełnić swoją wiedzę krajoznawczą o nowy region Polski to zapraszamy Wad na wyprawę w tajemniczą krainę Lasowiaków i Rzeszowiaków 🙂
PROGRAM:
1 DZIEŃ, 24 MAJA 2025 (SOBOTA):
- Zbiórka w dniu 24 maja 2025r. (w sobotę) o godzinie 05:00, na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, naprzeciwko Kinoteki. Wyjazd w kierunku Rzeszowa o godzinie 05:10.
- zwiedzanie zamku w Łańcucie – Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych szczęśliwie zachowanych należy: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. ale niestety żadne nie przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie.
- zwiedzanie synagogi w Łańcucie – usytuowana w południowo-wschodnim narożniku Placu Sobieskiego, należy do najcenniejszych zachowanych zabytków architektury żydowskiej w Polsce. Została wzniesiona w 1761 roku na miejscu starszej, drewnianej bożnicy. Budowę umożliwił marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, ówczesny właściciel Łańcuta, który wyraził zgodę, określił wytyczne dotyczące wyglądu oraz wsparł finansowo Gminę Żydowską. W XIX wieku do barokowego budynku dobudowano krytą klatkę schodową przy ścianie zachodniej, prowadzącą do babińca – przestrzeni przeznaczonej dla kobiet. Przy synagodze znajduje się także tzw. Lubelska salka, służąca niegdyś jako miejsce posiedzeń Kahału. Swoją nazwę zawdzięcza chasydzkiemu rabinowi i cadykowi Jakubowi Izaakowi Horowicowi, znanemu jako Widzący z Lublina, który odwiedził Łańcut w 1831 roku podczas podróży z Ropczyc.
- zwiedzanie Muzeum im. rodziny Ulmów w Markowej – to pierwsza w Polsce instytucja poświęcona historii ratowania Żydów na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Poznamy tutaj nie tylko historię rodziny Ulmów, ale także historie innych Ratujących i Ratowanych.
- przejazd do Rzeszowa, zakwaterowanie w hotelu Polonia w Rzeszowie (położonym około 700 m od rzeszowskiego rynku), obiadkolacja
- wieczorny spacer po Rzeszowie – Rzeszów to stolica położonego w południowo-wschodniej części Polski województwa podkarpackiego. Miasto otrzymało prawa miejskie już w 1354 r. Nazwa Rzeszowa natomiast wywodzi się od słowiańskiego imienia RZESZ lub RZECH. Miasto, które można określić mianem „compact city” jest świetnym miejscem do pieszego zwiedzania zabytków i atrakcji turystycznych. Choć przez chwilę warto tu być i wczuć się w atmosferę i koloryt tej aglomeracji. Rzeszów posiada urok pachnącego zielenią, pełnego kwiatów, czystego i przyjaznego dla turystów dawnego, urokliwego, galicyjskiego miasteczka. Podczas naszego spaceru poznamy z zewnątrz najciekawsze zabytki i historię stolicy regionu Podkarpackiego.
2 DZIEŃ – 25 MAJA 2025 (NIEDZIELA)
- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Markowej
- zwiedzanie Parku Historycznego w Bliźnie – park utworzono na terenie autenetycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2. Poznamy tutaj historię dot. niepodważalnej roli działającej na tym terenie Armi Krajowej, która przyczyniła się do zdemaskowania jednej z najbardziej strzeżonych tajemnic Hitlera. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy Armii Krajowej, wynaleziono w Londynie sposób na zmianę kierunku lotu rakiety V2, co spowodowało, że większość rakiet nie dolatywała nad wymierzone cele.
- Skansen w Kolbuszowej – na skansen składają się urokliwe wsie z przełomu XIX i XX w. prezentujące kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wędrując po skansenie, przeniesiemy się w czasie i zobaczymy świat, którego już nie ma! Skansen w Kolbuszowej na pewno wielu z Was zna z filmów i seriali. Kręcono tu m.in. sceny do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego czy filmu „Kos” Pawła Maślony. W 2023r. skansen stał się tłem do popularnego serialu Netflixa – 1670!
- Kolbuszowa – na chwilę przystaniemy w centrum tego niewielkiego podkarpackiego miasteczka, żeby zastanowić się skąd wzięły się tutaj pomniki krokodyli?! Oprócz tego zobaczymy dawną studnię miejską, budynek niedawno wyremontowanej dawnej synagogi oraz odnajdziemy dom rodziny Janka Bytnara „Rudego”.
- zwiedzanie ośrodka garncarskiego w Medyni – to miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Drewniane chaty skrywają wspomnienia o życiu w dawnym, największym w Polsce zagłębiu garncarskim, natomiast nowoczesne ceglane budynki mieszczą przestronne pracownie, ekspozycje ceramiki, piece garncarskie oraz sklep z wyrobami rzemieślniczymi. To tutaj doświadczeni mistrzowie, którzy zdobywali wiedzę, pracując w warsztatach swoich ojców, dzielą się swoimi umiejętnościami z młodszym pokoleniem. Obok nich działają młodzi pasjonaci garncarstwa, wnosząc do tradycyjnego rzemiosła nowe pomysły i kreatywność. Ośrodek stanowi żywe centrum kultury garncarskiej, łączące dawną sztukę z nowoczesnym podejściem do ceramiki.
- obiad – możliwość zorganizowania obiadu dla grupy w Karczmie Garncarzy
- wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Warszawy około godziny 22:00
Wyjazd poprowadzi: Jan Szajowski
Uwaga: wyjazd zostanie zoragnizowany przy grupie minimum 25 osób
Zakwaterowanie i wyżywienie:
- Zakwaterowanie w hotelu Polonia w Rzeszowie oddalonym o około 700 metrów od rzeszowskiego rynku. Pokoje 2- i 3-osobowe.
- Obiadkolacja I dnia i śniadanie II dnia (bufetowe)
Płatność za wyjazd pobieramy w dwóch ratach:
- Rata 1 – zaliczka pobierana bezpośrednio przy składaniu zamówienia (w polu wyboru zmień opcję z „bilet” na „zaliczka” – 180 zł/osoba
Rata 2 – (koszt wyjazdu minus wpłacona zaliczka) płatna najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem imprezy - Jedna rata: pełen koszt wyjazdu (w polu wyboru pozostaw opcję „bilet”): 599 zł/osoba płatne do 3 dni roboczych, licząc od momentu złożenia rezerwacji
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu:
- koszt: 3,2% wartości wycieczki, szczegółowe informacje w biurze: info@poludnik21.pl
UWAGA: kolejność poszczególnych punktów zwiedzania może ulec zmianie.
INFORMACJE DODATKOWE:
- Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się z zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.
- Podana godzina powrotu do Warszawy ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie w zależności od warunków drogowych, pogodowych oraz innych okoliczności niezależnych od Organizatora.
- Wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy Wawagra (OWU Wawagra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU Signal Iduna NNW Kraj) dostępnych tutaj.
- Podawane przy rejestracji dane przetwarzamy wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisujemy w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
- Po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.