Pan Samochodzik i Templariusze oraz Muzeum Handlu Wiślanego FLIS (Radzyń Chełmiński i Grudziądz z warsztatami wypieku)

16.10.2022
159 PLN/os.

CENA

159 PLN/os.

Cena zawiera

  • Transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD)
  • Opiekę pilota
  • Ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna)
  • Opłaty drogowe

Cena nie zawiera

  • biletów wstępu (Muzeum Handlu Wiślanego, Zamek w Radzyniu Chełmińskim) płatne obligatoryjnie w dniu wycieczki 28 zł/uczestnik
  • ewentualnych kosztów obiadu.
159 PLN/os.

Zapraszamy na jednodniową mikro wyprawę do Grudziądza. Czeka nas spotkanie z fascynującą historią wiślanego szlaku, z którym nierozerwalnie związane są grudziądzkie spichlerze. W czasie wędrówki przez portowe miasto odwiedzimy m.in. Muzeum Handlu Wiślanego „Flis”. W drodze powrotnej odwiedzimy dawny krzyżacki zamek w Radzyniu Chełmińskim, który kryje niejedną tajemnicę! Wędrując między gotyckimi murami poznamy historię Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, życie codzienne w warowni w wiekach średnich oraz okoliczności powstawania zdjęć do ekranizacji książki Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Templariusze.

 

PROGRAM:

  •  Zbiórka uczestników w dniu 16.10.2022 o godzinie 6.30 na Placu Bankowym w Warszawie przed pomnikiem Juliusza Słowackiego. O godzinie 6.35 wyjazd w kierunku Radzynia Chełmińskiego. Planowany powrót do Warszawy około godziny 20.30.
  • GRUDZIADZ – jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce, które pełne jest gotyckich zabytków. Przed wiekami Grudziądz był tętniącym życiem portem wiślanym, który ze wszystkich sił starał się konkurować ze słynnym Toruniem w ilości przeładowywanego zboża.Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to Konrad Mazowiecki przepisał ziemię chełmińską Zakonowi Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Krzyżacy, doceniając dogodne położenie, ustanowili tu komturstwo i rozpoczęli wznoszenie zamku, który był doskonałym punktem wypadowym przeciwko pogańskim Prusom. Miasto pod panowaniem zakonnym szybko bogaciło się, a w jego mury ciągnęli rzemieślnicy z odległych stron. Po wielkim zwycięstwie króla Władysława Jagieły na polach Grunwaldu zostało zajęte na krótko przez Polskie Rycerstwo, w drugiej połowie XV wieku miasto znalazło się w granicach Korony. Po upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów miasto przemianowano na twierdzę broniącą dostępu do Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1920 utworzono słynne Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta z przewodnikiem.
  • MUZEUM HANDLU WIŚLANEGO „FLIS” Z WARSZTATAMI WYPIEKU BUŁEK – na warsztatach piekarniczych w Muzeum Handlu Wiślanego uczestnicy zapoznają się z  ciekawostkami związanymi z piekarnictwem a także dowiedzą się, jakie cechy charakteryzują  niektóre gatunki zbóż. Ponadto zrobią – przy użyciu specjalnego młynka – własną mąkę oraz upieką samodzielnie bułeczkę. Uwaga – będziemy przełamywać streotypy – może okazać się, że bułka nie musi być okrągła! Integralną częścią warsztatów jest wystawa, której ideą przewodnią jest ukazanie przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego, jako traktu handlowego. Gdy bułeczki będą wyrastały i piekły się w piekarniczych piecach, wyruszymy na pełną przygód wędrówkę po Muzeum Handlu Wiślanego; podczas spaceru przez trzy piętra wystawowe dowiemy się, dlaczego rzeka Wisła była ważnym szlakiem handlowym dla Grudziądza, który wyrósł nad jej brzegiem.
  • Obiad (dla chętnych, płatny dodatkowo 40 zł/uczestnik).
  • ZAMEK W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM  – jest ikoną obronnej architektury gotyckiej. Zamek w Radzyniu Chełmińskim stanowił scenerię wielu filmów, w tym słynnej ekranizacji powieści Zbigniewa Nienackiego – Pan Samochodzik i Templariusze. W Radzyniu zwiedzimy z przewodnikiem zamek na murach, którego zachowały się liczne tajemnicze znaki. Niestety nie są to wskazówki do miejsca ukrycia skarbu braci zakonnych, tylko efekt działania ekipy filmowej. Po zwiedzeniu zamku obejrzymy piękny okaz cisa pospolitego, który według legendy posadzony był na pamiątkę założenia Towarzystwa Jaszczurowego, którego historię poznamy.
  • Planowany powrót do Warszawy około godziny 20.30

 

UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie!

 

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB

INFORMACJE DODATKOWE:

  • wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra, dostępnych tutaj
  • podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
  • po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.
  • zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.