Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE AKTYWNIE III
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników, około godziny 7.30 wyjazd sprzed szkoły. Przejazd w kierunku Nowej Słupi, pełen legend świętokrzyskich i konkursów z nagrodami.
- Nowa Słupia – spotkanie z przewodnikiem przed figurą pielgrzyma; wejście ścieżką wiodącą przez Świętokrzyski Park Narodowy na Święty Krzyż. W trakcie wędrówki młodzi odkrywcy wezmą udział w warsztatach „Zielone Skarby” poświęconych najciekawszym gatunkom zwierząt i roślin występujących na terenie parku. Uczestnicy nauczą się rozróżniać poszczególne tropy zwierząt, odgłosy niektórych ptaków.
- Święty Krzyż – po dotarciu na szczyt poznamy historię tajemniczych wałów i legendę o założeniu klasztoru w czasach Bolesława Chrobrego. Zwiedzanie z przewodnikiem budynków klasztoru, w tym kaplicy z relikwiami Krzyża Świętego, Muzeum Ojców Oblatów.
- Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego – zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej ekspozycji poświęconej Górom Świętokrzyskim i ich przyrodzie.
- Gołoborza – wejście na platformę widokową położoną nad gołoborzami świętokrzyskimi. Uczestnicy poznają legendy i prawdziwą historię powstania tajemniczych osuwisk. Zejście do Szklanej Huty.
- Przejazd do miejsca zakwaterowania (hotel ** lub ***), obiadokolacja.
- Wieczór legend świętokrzyskich przy blasku świec i lampionów.
DZIEŃ 2
- Śniadanie.
- Zagnańsk – zwiedzanie z przewodnikiem kamieniołomów, gdzie odnaleziono ślady najstarszego na świecie czworonoga, który wyszedł na ląd. Warsztaty paleontologiczne „W Poszukiwaniu Tetrapoda”.
- Samsonów – najsłynniejsze drzewo w Polsce – dąb Bartek, pozostałości tzw. wielkiego pieca w Samsonowie. Przerwa piknikowa z animacjami, drugie śniadanie na kocach.
- Chęciny – zwiedzanie ruin gotyckiego zamku wybudowanego w czasach Władysława Łokietka. Zamek strzegł między innymi „solnego szlaku”.
- Warsztaty „Sekrety Rycerskiego Stanu”, w trakcie których uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję przymierzyć rycerską zbroje i sprawdzić w swojej dłoni ciężar miecza.
- Powrót do ośrodka, obiadokolacja.
- Wieczorna gra terenowa „Operacja Czarownica”
DZIEŃ 3
- Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
- Krzemionki Opatowskie – zwiedzanie ekspozycji poświęconej historii krzemienia pasistego i jego ważnej roli w rozwoju cywilizacji pierwszych rolników. Zwiedzanie z przewodnikiem podziemnej trasy turystycznej wiodącej po dawnych wyrobiskach (obecnie trwa prace konserwatorskie które mają zakończyć się w maju)
- Warsztaty archeologiczne na terenie rekonstrukcji osady neolitycznej. Uczestnicy własnoręcznie wykonają proste narzędzia krzemienne narzędzia, które staną się dla nich cennymi pamiątkami.
- Obiad.
- Jaskinia Raj (w miarę dostępności biletów) – zwiedzanie najbardziej zachwycającej jaskini na obszarze Polski. Nacieki skalne tworzące labirynt stalaktytów i stalagmitów wprawia w zachwyt!
- Sandomierz – królewskie miasto, które w czasach dynastii Piastów uznawane było za jedno z pięciu najważniejszych w Koronie. Przed wiekami prężny port rzeczny. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem ubranym w strój historyczny, połączone z elementami gry miejskiej „Skarb Królowej Jadwigi”. Uczestnicy, wyposażeni w karty scenariuszowe i niezbędne dla badania przeszłości narzędzia, spróbują rozszyfrować zagadkę skarbu, jaki ponad 600 lat temu miała ukryć w Sandomierzu Królowa Jadwiga. Gracze zbierając kolejne ślady poznają najcenniejsze zabytki Sandomierza, między innymi Rynek z Ratuszem, trasę podziemną, Dom Długosza, katedrę z unikalnymi polichromiami, dziedziniec zamkowy, wąwóz Królowej Jadwigi, Kościół św. Jakuba, Bramę Opatowską. W czasie gry uczestnicy sprawdzą swoje oko w strzelaniu z ćwiczebnej kuszy, spróbują swoich sił w walce na miecze treningowe czy w kursie tańca historycznego. Na zwycięską drużynę czekać będzie skrzynia ze skarbem Królowej!
Przed wyjazdem – konkursy podsumowujące wycieczkę, nagrody, dyplomy. Wyjazd w drogę powrotną.
CENA
Staramy się, aby każda z naszych wycieczek była wyjątkowa – dlatego ceny wycieczek kilkudniowych obliczamy po wcześniejszym ustaleniu liczby uczestników i szczegółów programu!
CENA ZAWIERA
- całkowity koszt realizacji programu
- opieka pilota i przewodnika
- koszt transportu
- bilety wstępu
- zakwaterowanie
- wyżywienie zgodnie z programem
- ubezpieczenie NNW
- podatek VAT