Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
TAJEMNICZY DOLNY ŚLĄSK
DZIEŃ 1
- Zbiórka uczestników, wyjazd sprzed szkoły. Przejazd w kierunku Wrocławia.
- Wrocław Stare Miasto – zwiedzanie z przewodnikiem „miasta na wyspach” szlakiem krasnali. W trakcie zwiedzania uczestnicy odwiedzą m.in. katedrę na Ostrowie Tumskim, budynki Ossolineum, Uniwersytet Wrocławski, jatki, wrocławski rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami.
- Do wyboru: Centrum Hydropolis/Gra miejska „Tajemnica Festung Breslau”/ZOO i Afrykarium
- Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.
DZIEŃ 2
- Śniadanie. Czeka nas dzień z eksploracją! (wymagane latarki, ciepłe bluzy, kalosze i odzież na zmianę dla najbardziej dociekliwych exploratorów)
- Góry Sowie skrywają niejedną zagadkę. Każdy z nas słyszał o słynnym projekcie „RIESE” (z j. niem. „olbrzym”). Jego pozostałości rozbudzają wciąż wyobraźnię i pobudzają pasję poszukiwań odpowiedzi na wciąż otwarte pytania. Tunele drążone w masywie Włodarza, Osówki, Gontowej- czemu służyły? Czy był to wyłącznie niezrealizowany projekt kwatery Adolfa Hitlera i wojsk III Rzeszy? A może prawda prowadzi do zmiany koncepcji przedsięwzięcia i projektu podziemnych fabryk? Czy sztolnie w Sowich Górach skrywają zrabowane skarby? Na górskim szlaku czekają nas tajemnicze sztolnie i wciąż nierozwiązane zagadki z czasów drugiej wojny światowej Na szlak ruszamy z przewodnikiem od lat zaangażowanym w akcje eksploracyjne na terenie Gór Sowich. W czasie naszego trekkingu czeka nas solidna dawka wiedzy dotyczącej projektu RIESE.
- Trasa: OSÓWKA SZTOLNIA NR. 3 – SZYB WENTYLACYJNY – KASYNO – SIŁOWNIA – OSIEDLE ORGANIZACJI TODT – MOSZNA – WŁODARZ
- Włodarz – największy z dostępnych obiektów kompleksu RIESE („olbrzym”). Zwiedzanie kompleksu w części naziemnej (m.in. słynne skamieniałe worki z cementem) oraz podziemi kompleksu Włodarz.
- Ludwikowice Kłodzkie – opuszczona fabryka amunicji – przejście przez teren dawnej fabryki amunicji do budynku maszynowni szybu Kunegunda. Przejście do budynku tzw. młyna. Następnie zwiedzanie budynków, w których produkowano materiały wybuchowe. Po drodze omówienie i pokazanie całej infrastruktury fabrycznej dla materiałów wybuchowych. Tu zobaczymy też słynna „muchołapkę” która wielu badaczom nie daje tajemnic II wojny światowej nie daje spokoju.
- Obiadokolacja.
- Wieczorna gra „Złoto Wrocławia” – uczestnicy podzielnie na zespoły będą musieli odnaleźć siedem wskazówek prowadzących do ukrytych w początku 1945 roku skarbów.
DZIEŃ 3
- Śniadanie. Po śniadaniu ruszamy w kierunku granicy polsko-niemieckiej.
- Twierdza Konigstei – twierdza wniesiona na miejscu średniowiecznego zamku. Jej budowa trwała od końca XVI wieku aż po pierwszą połowę wieku XVIII. Tu zobaczymy m.in. najstarsze zachowane koszary w Niemczech, najgłębszą studnię w Saksonii, pierwszy saksoński kościół garnizonowy oraz kopię legendarnej wielkiej beczki na wino Augusta Mocnego o pojemności 239 hektolitrów.
- Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej – przejazd do Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej na terenie Niemiec, obfitujący w zadziwiające formy skalne utworzone przez naturę w skałach piaskowcowych oraz niezwykłe widoki. Spacer trasą turystyczną pomiędzy skałami, w czasie którego dotrzemy między innymi do słynnego punktu widokowego Bastei (baszta).
- Bastei – wznoszące się na wysokość pond 190 metrów nad doliną Łaby jeden z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Szwajcarii Saksońskiej. Z kamiennego mostu rozciąga się niezapomniany widok min. na twierdzę Konigstein.
- Przerwa na kawę, posiłek we własnym zakresie.
- Zamek Stolpen – pierwsza wzmianka o zamku Stolpen pojawiła się już w 1222 roku! Warownia zasłynęła jako miejsce uwięzienia faworyty Augusta II Mocnego – hrabina Anna Konstancja Cosel spędziła tu 49 lat…
- Powrót do hotelu, obiadokolacja.
- Wieczorne spotkanie integracyjne „Duchy Dolnego Śląska”.
DZIEŃ 4
- Śniadanie.
- Spływ Pontonami – trasa spływu pontonem, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
- Ząbkowice Śląskie – „Laboratorium Frankensteina i Izba Pamiątek w Ząbkowicach”, tu przeniesiemy się do czasów zarazy, żeby poznać przyczynek do powstania bohatera niejednego z horrorów.
- Powrót do hotelu, obiadokolacja.
- Ognisko integracyjne.
DZIEŃ 5
- Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
- Ścieżka nad Pełcznicą – Stary Książ (trekking w Przełomie Pełcznicy) – nasze kroki skierujemy na „Ścieżkę Hochbergów”, która prowadzi malowniczą trasą przełomu rzeki Pełcznicy. Malownicze kładki nad głęboką doliną i strome ściany gwarantują niezapomniane przeżycia. Idąc szlakiem dotrzemy do Starego Książa. Romantyczne ruiny skrywają pod sobą relikty grodziska i zamki z czasów piastowskiego księcia Bolka I Surowego. W końcu XVIII wieku w miejscu wcześniejszej warowni wybudowano romantyczną ruinę stylizowaną na zamek. Poza niezwykłymi widokami czeka nas też moc opowieści o wciąż niejasnej historii zamku i okolicy z czasów II wojny światowej. Na szlaku opowiemy o legendzie tajnego ośrodka badawczego sił lotniczych czy słynnym złotym pociągu.
- Dalej wyruszamy w kierunku Zamku Cisy. Łączny dystans do przejścia około 12 km.
- Wyjazd w drogę powrotną. W drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie. Planowany przyjazd do Warszawy około godziny 22.00.
- Wyjazd w drogę powrotną.
CENA
Staramy się, aby każda z naszych wycieczek była wyjątkowa – dlatego ceny wycieczek kilkudniowych obliczamy po wcześniejszym ustaleniu liczby uczestników i szczegółów programu!
CENA ZAWIERA
- całkowity koszt realizacji programu
- transport
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota, przewodników lokalnych
- ubezpieczenie NNW
- podatek VAT